کشور برزیل

دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 13:19

جمهوری فدرال برزيل

شعار ملی : نظم و پيشرفت

پايتخت : برازيليا

بزرگترين شهر : سائوپائولو

زبان رسمی : زبان پرتغالی برزيل

زبان پرتغالی برزيل فاقد هر گونه استاندارد رسمی در مورد تلفظ است ، و با توجه به هر منطقه ممکن است تلفظ‌ها تغيير کند.عموماً بر اين اعتقاد هستند که نام اين کشور برگرفته از ( pau-brasil ) است ، نوعی درخت که مهاجران اوليه برای آن ارزش بسياری قائل بوده‌اند ، گرچه برخی بر اين باورند که نام برزيل برگرفته از نام جزيره اسطوره‌ای برزيل است که در قرون وسطی در اروپا از آن بسيار ياد شده ‌است.

نوع حکومت : جمهوری فدرال

نام حاکمان :رئيس جمهور (ميچل تمر)

موارد منجر به تشکيل : جمهوری ۷ سپتامبر ۱۸۲۲ ،  ۲۹ اوت ۱۸۲۵ ، ۱۵ نوامبر ۱۸۸۹

جمعيت : ۲۰۵٬۳۳۸٬۰۰۰

مساحت :  ۸٬۵۱۴٬۸۷۷ کيلومتر مربع

واحد پول : رئال R$ (BRL)

پيش‌شماره تلفنی :  55+

جمهوری فدراتيو برزيل بزرگ‌ ترين و پرجمعيت‌ترين کشور آمريکای جنوبی است. پايتخت آن برازيليا و زبان رسمی آن پرتغالی است.

برزيل که منطقه وسيعی را بين مرکز آمريکای جنوبی و اقيانوس اطلس در بر می‌گيرد و شرقی‌ترين کشور قاره آمريکاست و با کشورهای اروگوئه ، آرژانتين ، پاراگوئه ، بوليوی ، پرو ، کلمبيا ، ونزوئلا ، سورينام و گويان فرانسه هم‌ مرز است. در حقيقت ، برزيل به جز اکوادور و شيلی با تمامی ديگر کشورهای آمريکای جنوبی مرز مشترک دارد.برزيل دارای زمين‌های کشاورزی وسيع و جنگل‌های استوايي است ، و با داشتن منابع طبيعی گسترده و نيروی کاری غنی قدرتمندترين اقتصاد آمريکای جنوبی است.برزيل مستعمرة پرتغال بود و اين کشور تنها کشور قاره آمريکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن می‌گويند. برزيل کشوری چند مليتی است. مذهب اصلی اين کشور کاتوليک کليسای رم است. برزيل دارای تنوع زيستی بسيار زيادی است ، و بسياری از نژادها و گروه‌های قومی را درخود جای داده ‌است. در کل ، برزيلی‌ها نوادگان چهار گروه مهاجر هستند :سرخ‌پوستان آمريکا ، بوميان برزيل ، که نوادگان گروه‌های انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح ، از سيبری به سمت برزيل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برينگ به برزيل رسيدند.استعمارگران پرتغالی ، که از زمان کشف برزيل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلال اين کشور در سال  1822 به اين کشور مهاجرت کردند.بردگان آفريقايي که از سال ۱۵۳۰ تا پايان دوران انتقال برده در سال ۱۸۵۰ به برزيل وارد شدند.گروه‌های متنوع مهاجران از اروپا ، آسيا و خاورميانه که در اواخر سده نوزدهم و اوايل سده بيستم به برزيل پا گذاشتند.

برازيليا ، پايتخت کشور برزيل و مقر دولتی آن است. اين شهر در سال 1960 به عنوان يک پايتخت جديد برای اين کشور بنا نها شد. طرح و توسعه آن در سال 1956 توسط ( لوسيو کوستا و اسکار نيمير ) انجام شد تا پايتخت کشور از ريو دو ژانيرو به برازيليا که مرکزی تر است منتقل شود. اين شهر به بلوک های شماره دار و بخش هايي برای فعاليت های خاص مانند بخش هتل ها ، بخش بانکداری و بخش سفارت ها تقسيم شده است. برازيليا بخاطر معماری مدرنيستش ، جزء ميراث جهانی يونسکو اعلام شده است.اين شهر طوری طراحی شده است که نقشه آن شبيه هواپيما يا يک پرنده بزرگ است،اين شهر موقعيت منحصر بفردی در برزيل دارد. هر سه شاخه دولت فدرال برزيل يعنی( کنگره ، رياست جمهوری و ديوان عالی ) در اين شهر قرار دارند و 124 سفارت خارجی نيز در برازيليا وجود دارد. ساختار اوليه برازيليا ظرف چهار سال و در زمان رياست جمهوری ( جوسيلينو کوبيتشيک ) با شعار پنجاه سال پيشرفت در پنج سال تمام شد واين شهر يادبودی شد. کليسای جامع برازيليا نيز شش ستون دارد که گويي دو دست به سمت آسمان برای دعا دراز شده اند.با گذشت پنجاه سال از بوجود آمدن اين شهر ، برازيليا هنوز در حال توسعه است. البته منتقدين می گويند که اين شهر ، شهري شکست خورده است که طرح توسعه مدرنيست و عقلانی آن ، عنصر انسان را حذف کرده است. ولی با اين حال برزيلی ها به پايتخت خود می بالند.در برازيليا حوصله شما سر نمی رود و چيزهای زيادی برای ديدن وجود دارد.جام جهانی فوتبال 2014 در برزيل برگزار شد.

شهرهاي اصلي برزيل

سائوپائولو ( ايالت سائوپائولو ) ، ريودوژانيرو ( ريودوژانيرو ) ، بلوهوريزونته ( ميناس گرايس ) ، پورتوااگره ( ريوگرانده جنوبي ) ، برازيليا ( ناحيه فدرال ) ، سالوادور ( باهيا ) ، ريسيف ( پرنامبوکو ) ، فورتالزا ( سئارا ) ، کوريتيا ( پارانا ) ، کمپيناس ( ايالت سائوپائولو ) ، Paraiba valley  ( ايالت سائوپائولو ) ، گويانيا ( گويياس ) ، بلم ( شهر )  پارا ، مانائوس ( آمازوناس ) ، ويتوريا ( اسپيريتوسانتو ) ، Baixada santista ( ايالت سائوپائولو ) ، ناتال ( ريوگرانده شمالي ) ،  سائولوئيس، مارانهاد ( مارانيائو ) ، پيراسيکابا  ( ايالت سائوپائولو ) ، جوينويل ( سانتاکاتارينا ) از شهرهاي مهم و اصلي برزيل مي باشند .

 

موارد مرتبط

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید